Son Android sürümü olacak olan Android O’nun nasıl indirilebileceğini bu içeriğimizde anlatıyoruz. Android O nedir? Nasıl indirilir?

Android O nasıl indirilir?

Google, büyük olasılıkla 2017’de tam sürümünü görecek olan harfli adlandırma kuralını takip etmek için sekizinci işletim sistemi olan Android O’nun ilk geliştirici önizleme sürümünü yayımladı.

Gelecekte alabileceğiniz yeni işletim sisteminin muhtemelen cihazınızda nasıl görüneceğini ve bunu nasıl indireceğinizi merak ediyorsunuzdur.
Öncelikle, bu cihazlardan birine ihtiyacınız olacak: Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel C, Nexus 5X, Nexus 6P. Şu anda bu cihazlardan birine sahipseniz aşağıdaki adımları izlemeye başlayabilirsiniz.

Bu arada, Android O’yu yüklemek için biraz zaman ve sabır gerekir bunu belirtelim. Android O henüz hazır olmadığı için verimli de çalışmayacaktır. Bu yüzden bunu günlük kullandığınız bir cihaza kurmak işlerinizi biraz etkileyebilir.

Ayrıca, Google’ın Android Beta desteğini şimdilik henüz etkinleştirmediğini de belirtmek gerekir; bu nedenle, yeni yazılımı edinmenin tek yolu işleri zor yoldan yapmaktır. Bununla birlikte, gelecekteki önizlemelerin büyük olasılıkla hava üzerinden (OTA) güncelleme yoluyla teslim edileceğini de söyleyelim.

Başlamaya hazır mısınız?

Cihazınızı yedekleyin

Android cihazınızın arka kapısına girdiğinizde, verilerinizi istemeden silme riski vardır. Bu yüzden cihazınıza yedekleme yapmanızda fayda var.

Neyse ki, Android telefonunuzu yedeklemek yeterince kolaydır. “Ayarlar” bölümüne gidin ve ardından “Yedekle ve Sıfırla” bölümüne gidin.

Kullanışlı bir bilgisayarınız varsa, fotoğrafları DCIM klasöründen kopyalamak basit bir sürükle ve bırak olayıdır. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı Google Fotoğraflar aracılığıyla yedeklemeniz de bir bu kadar kolay.

Bu konuyla ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz; Android telefon nasıl yedeklenir?

Geliştirici olma zamanı

Şimdi bir geliştirici olmanın zamanı geldi, telefonunuz yalan söylediğinizi fark etmeyecektir. “Telefon hakkında” bölümüne gidin ve “yapı numarası”nın listelendiği yere gidin. Bu alanı yedi kez tıkladığınızda sihirli bir şekilde “bir geliştirici haline geleceksiniz”.

Bu menüde “geliştirici seçenekleri” adı verilen yeni bir seçenek açılır. Tıklayın.

Hem “OEM kilit açma” hem de “USB hata ayıklama” ikisinin de “açık” konuma getirdiğinizden emin olun. Bu, her iki önyükleyicinin de basit bir komutla açılmasına (aşağıda detaylandırılmıştır) ve bilgisayarınızın cihazınıza dosya gönderebilmesine izin verecektir.

Tamamlandığında, indirmeye hazırız.

Android O’yu indirme işlemi

Şimdi, cihazınız için yapılmış yazılımı indirmeniz gerekli. Google, desteklenen cihazların her birini ilgili önizleme sürümleri için özel linkler ekledi ve listeledi. Tıklayınca indirme başlayacaktır.

Dosya boyutu 1GB’nın üzerinde, bu nedenle indirme sırasında meşgul olmak için bir sonraki adıma geçin.

Android O’yu desteklenen cihazlar için indirmek için tıklayın.

ADB installer’ı 15 saniyede indirin

Bu hafif uygulama, PC’nizin telefonunuzla iletişim kurmasına ve yeni Android O yazılımını göndermesine izin vermek için gerekli tüm dosyaları yükler.

Programı buradan indirin ve yazılımı çalıştırın. ADB ve Fastboot’u yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir pencere çıkacak karşınıza. Kabul etmek için klavyeye Y yazın. ADB’yi sistem çapında yüklemeniz istendiğinde ve aygıt sürücülerini yüklemek isterseniz Y’ye tekrar basın. Sürücüleri yüklemeye başlamak için yeni bir pencere açılacaktır. Buna izin verin, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmak için şimdi yeniden başlat’ı tıklayın.

Program şimdi C: \ adb’ye yüklenecektir (C: \ varsayılan sabit sürücünüzdür).

Şimdi, telefonunuzu bilgisayarınıza takmanın zamanı geldi.

Sistem dosyalarınızı sırayla alın

Cihazınız için Android O yazılımını indirdikten sonra onu sabit sürücünüzde farklı bir konuma kaydırmanız gerekecek.

Sağ tıklayın ve 7Zip gibi bir programı kullanarak .zip dosyasını açın ve varsayılan sürücünüz C: / adb dosyasında ayıklamak üzere ayarlayın.

Anlamadıysanız, bu noktada C: / adb klasörünüzün neye benzeyeceğini görmek için resme bakın.

Android O’yu cihazınıza yükleme zamanı

Eğlence başlıyor. Telefonunuzu kapatın ve bilgisayarınıza takılı olduğundan emin olun.

Şimdi, fastboot modunda başlatmanız gerekir – bunu Nexus 6P’de yapmak için ahizedeki Ses Kısma ve Güç düğmelerini kapalı konumdan basılı tutun. Aynı şey Nexus 5X, Google Pixel, Google Pixel XL ve Google Pixel C için de geçerli.

Cihazınız hızlı açılış modunda açıldıktan sonra, Android O yazılımını çıkardığınız bilgisayarda klasörü açın. Flash-all.bat adlı bir dosya bulana kadar klasöre tıklayın. Yeni yazılımı aygıtınıza yüklemeye başlamak için bunu çift tıklayın. (Bu noktada kafanız karışıksa yukarıdaki resme bakınız)

Sonraki ve son adım: sabırlı olun! Her şey iyi giderse işlem yaklaşık beş dakika sürer. Maalesef ilerleme çubuğu yok, bu nedenle işlerin iyi gittiğine güvenmek zorundasınız. İşlemi komut istemi menüsünden açabilirsiniz.

Kilitli bir önyükleme yükleyicisi nedeniyle bir hata yaşıyorsanız, kilidini açmanız gerekir. C: / adb klasöründe, shift tuşunu basılı tutun ve boş alana sağ tıklayın. “Burada komut penceresi aç” ı seçin. Şimdi, aşağıdaki komutları yazın.

“Fastboot devices”

Yukarıdaki komut telefonunuzun seri numarasını görüntüler. Bilgisayarınızla iyi iletişim kurduğunun iyi bir işaretidir.

“Fastboot flashing unlock”

Bu işlem, önyükleyicinizin kilidini açacak ve telefonunuzdaki her şeyi silecektir. Android O yüklendikten sonra önyükleyiciyi yeniden kilitlemek için aşağıdaki komutu girin.

“Fastboot flashing lock”

Android Nougat’a geri dönmek isterseniz veya ileride yanıp sönmeyi isteyeceğinizi görürseniz, cihazınızı silmek zorunda kalmamak için kilidi açık bırakmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, kilit açılmamış bir önyükleme, Android’in önyükleme sırasında kimlik doğrulama için PIN’inizi veya parmak izinizi istemeyeceği anlamına gelir. Dolayısıyla telefonunuz çalınırsa, hırsız silemez.

Başardınız!

Android O’yu sonunda cihazınıza yüklediniz.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, cihazınızın şimdi yeniden başlatılması ve en son fakat en güncel yazılımların Google tarafından çalıştırılması gerekir.

Bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin