En kötü ihtimalin olması durumunda düzenli olarak Android telefonlarımızı veya tabletlerimizi nasıl yedekleyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Android 7.0 Nougat’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte Android akıllı telefonunuzun veya tabletinizin bir yedek kopyasını aldığınızdan emin olmak için şimdi mükemmel bir zaman, Android 7.0’a geçerken bir şeyler ters giderse her şeyi önceki haline kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Android, bulut servisleriyle senkronize olmak için özel olarak hazırlanmıştır, bu nedenle mümkün olan yerlerde e-postalar, kişiler ve takvimler gibi önemli verileri yedeklemek için çevrimiçi hizmetleri kullanın. Örneğin Gmail, Android cihazınızdan bunları yedeklemeyi kolaylaştıran ve kolaylaştıran harika bir servistir.

İlgili: Android O nasıl indirilir? – detaylı –

Android’de, Google Sync özelliği, her biriyle ilişkili varsayılan (veya Google tarafından yapılmış) uygulamaları kullanıyorsanız kişileri, e-postaları, takvimleri ve yer imlerini de yedekleyecektir.

Android cihazınız değerli fotoğraflarla ve videolarla doluysa, telefonunuzun veya tabletinizin doğru bir şekilde yedeklendiğinden nasıl emin olmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir; bu nedenle, cihaza bir şey olursa en azından değiştirilemeyen fotoğraflarınıza ve fotoğraflarınıza sahip olursunuz.
Android ayrıca, kritik uygulama verilerini (zamanla daha da iyi anlaşılan bir özellik) yedekleyebilir; ancak, iOS’ta gördüğünüz kadar kapsamlı değildir. Çoğu durumda bu, Android’i yedeklemeden geri yüklemeniz gerektiğinde, uygulamalarınız ve içerdikleri veriler de geri yükleneceği anlamına gelir.

Yedeklemeyi iki yönlü bir yaklaşımla yapmak en iyisidir, bu nedenle Android telefonunuzu veya tabletinizi nasıl yedekleyip geri yükleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Android telefonda yedekleme etkinleştirme

İlk basit adım, Android’in dahili yedekleme özelliğini etkinleştirmektir (henüz yapmadıysanız). Kontrol etmek için Ayarlar> Yedekle ve sıfırlamaya gidin ve hem ‘Verileri yedekle’ hem de “Otomatik olarak geri yükle” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Bu, Android verilerinizin ve ayarlarınızın çevrimiçi olarak otomatik olarak yedeklenmesini ve bir Gmail hesabına bağlı kalmasını sağlar. Android cihazınızı sıfırlamanız gerekiyorsa veya yenisini aldıysanız, bu Gmail hesabıyla oturum açarak; verileriniz ve ayarlarınızı indirebilir ve geri yükleyebilirsiniz.

Bu, Android’in en kolay yedekleme biçiminden biridir, ancak daha sağlam bir yaklaşım için üçüncü taraf yedekleme araçlarını da kullanmak isteyebilirsiniz.

Android’de fotoğrafları nasıl yedeklersiniz?

Muhtemelen Android telefonunuzla veya tabletinizle çok fazla fotoğraf çektiğinizden, sakladığınız fotoğrafların düzenli yedeklerini aldığınızdan emin olmak isteyebilirsiniz.

Android, çektiğiniz fotoğraflar için otomatik bir yedekleme özelliğine sahiptir, dolayısıyla etkin olduğundan emin olmak için Fotoğraflar uygulamasını açın ve ardından üç yatay çizgi şeklindeki simgesine hafifçe dokunun. Açılan menüde ‘Ayarlar’a dokunun ve ‘Yedekle ve senkronize et’i seçin.

Bu menüden, yedeklendiğinde fotoğrafların kaydedildiği kaliteyi ve mobil verilerinizi kullanarak otomatik yedeklemenin çalıştırılıp çalıştırılmayacağını da seçebilirsiniz. Unutmayın, bunu seçerseniz, mobil veri limitinizi aşabilirsiniz.

Android yedeklemesi için Helium uygulaması

Ayrıca, Android cihazınızı güzel ve kolay bir şekilde yedeklemenize olanak tanıyan üçüncü taraf uygulamaları da var.

Örneğin, Helium. Google Play Store’dan yükleyin.

Bunlardan birincisi, telefonunuzda USB hata ayıklamasını etkinleştirmektir. Ayarlar> Geliştirici Seçenekleri> USB Hata Ayıklama bölümüne gidin. Birçok el cihazında varsayılan olarak gizlenmiş bir ‘Geliştirici Seçenekleri’ girişi göremiyorsanız, Giriş’i göstermek için Ayarlar> Telefon Hakkında’ya gidin ve ‘Yapı numarası’ üzerine dokuz kez dokunun.

Sonra, bilgisayarınıza Helium Desktop istemcisini indirin ve yükleyin. Başlatın, talimatları uygulayın, istenirse Android cihazınızı USB üzerinden takın ve Helium uygulamasını çalıştırın.

Helium: Ayarlama

Helium’un erişim haklarını aldıktan sonra, cihazınızda bir yer varsa, Android telefonunuzdan veya tabletinizin dahili belleğinden veya bir microSD karttan yedekleme yapabilirsiniz (bunları geri yükleyebilirsiniz). Ayrıca, bu yedeklemeleri saklamak için bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

Daha iyi bir yedekleme güvenliği için Helium, yedeklemeleri doğrudan Dropbox, Google Drive kullanarak buluta kaydetmenize izin verir – bir bulut yedeklemesini geri yüklemek isterseniz * Helium’un Premium sürümünü satın almanız gerekir , Bunun maliyeti 4,79$. Google hesaplarının tamamında Google Drive’da 15GB ücretsiz bulut depolama alanı bulunur; bu da uygulama verileriniz için yeterlidir.

Helium: Uygulama verilerini yedekleme

Android cihazınızı Helium’da yedeklemek için, verileri kaydetmek istediğiniz uygulamaları seçmek ve ardından ‘Yedekle’ye dokunmanız yeterli oluyor.

Cihazınızın içinde bir microSD kartınız yoksa, varsayılan ‘Yalnızca Uygulama Verileri (daha küçük yedeklemeler)’ seçeneğini işaretli bırakmanızı öneririz. Bunu işaretlemezseniz, Heliuum, uygulamanın bir kopyasını (bir apk dosyası olarak) yanında yedekleyecektir – bu tam yedeklemeyi yapmanın tek gerçek nedeni Play Store’dan bir uygulamanın tekrar indirilmesini önlemiş olursunuz.

Yedeklemeleriniz, ‘karbon’ adlı seçtiğiniz depolama cihazındaki bir klasöre kaydedilir. Bunu, telefonunuzu sıfırlamak zorunda kaldıysanız silineceği için, bunu güvenli bir yerde saklamak için bilgisayarınıza kopyalamanızı öneririz.

Helium: Bilgisayarınıza yedekleme

Android cihazınızı doğrudan PC’nize veya Mac’inize yedekleyebilirsiniz. Sağ üst köşedeki ‘üç nokta’ simgesine ve ardından ‘PC’ye indir’ butonuna dokunun. Ardından, bilgisayarınızın web tarayıcısında gösterilen adresi yazın; size Android’deki gibi şekilde web tabanlı bir arayüz verilecektir.

Bu şekilde bir yedekleme gerçekleştirdiğinizde tarayıcınız backup.zip adlı bir dosyayı indirecektir. Bu dosyayı güvenli bir yere yerleştirin.

Helium: Bir yedekten geri yükleme

Daha eski bir yedeklemeyi geri yüklemek için sağa hızlıca kaydırın ve yedeklemenizin kaydedildiği depolama konumuna dokunun. Size seçim yapabileceğiniz bir uygulama listesi sunulacak veya ‘Tümünü seç’ düğmesini göstermek için sol alt taraftaki mavi kutu simgesine hafifçe vurabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, yedeklenen verileri kurtarmak için Geri yükle’ye dokunun.

Belirli bir uygulamanın yedeklemesini silmek isterseniz, bir ‘Yedek Silin’ istemini görene kadar bir uygulamanın girişinde öğesine dokunup basılı tutun ve ardından Tamam’a dokunun.

Bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin