Dosyalarınızı, verilerinizi Google Drive,Dropbox yada OneDrive gibi bulut tabanlı sistemlere taşımayı düşünüyorsunuz. Ancak kafanızda güvenlikle ilgili pek çok soru var. Dosyalarımın güvenliği nasıl sağlıyor? Peki ya mahremiyeti ? buna özen gösteriliyor mu? Bu soruların cevaplarını ne yazık ki bilmiyoruz. Yukarıda saydığımız bulut sistemlerin kendi içerisinden dosya şifreleme gibi özellikleri  de şuanda mevcut değil. Bilgilerinizi buluta yüklediğiniz anda, artık kontrol sizin elinizden çıkmış oluyor.

Hali hazırdaki bu harika bulut sistemlerini kullanırken kendinizi korumanın tek yolu bulutunuza taşımadan önce verilerinizi şifrelemek. Bunun için pek çok third party uygulama mevcut. Bu yazıda en popüler olan  4 şifreleme servisinden bahsedeceğiz.


1ENCRYPTO

ENCRYPTO Windows ve Mac için ücretsiz bir şifreleme servisi. Odak noktası şifrelenmiş dosyaları gönderme ve paylaşma üzerine. Ancak yetenekleri bununla sınırlı değil. Şifrelediğiniz verileri buluta göndererek, orada da güvenliğini sağlayabilirsiniz. Şifreleme algoritması olarak 256 bit AES şifrelemesini kullanır. Kullanımı ise çok basit; sitesinden kurulum dosyasını indirerek programı çalıştırın. Daha sonra şifrelemek istediğiniz dosyayı üzerine sürükleyip bırakın. Sizden dosyanıza bir şifre belirlemenizi isteyecek. Şifrenizi grip kaydedin. Daha sonra şifreli dosyanızı Google Drive, Dropbox gibi servislere gönderebilisiniz.

2VIIVO

Viivo, bilgisayarınızda iki klasör oluşturur. Birincisi, dosyaları yerleştirdiğiniz normal bir klasör. İkinci klasör, ilk klasöre ait her şeyin bir kopyasını yapar ve şifreler. Buluta göndereceğiniz klasör İkinci klasördür. Örneğin, Dropbox veya Google Drive da senkronize ettiğiniz klasörünüze konabilir. Bu yöntem ihtiyaç duyduğunuz zaman dosyaların şifresini çözmek zorunda kalmadan, hem görüntüleyip hemde dosyalarınızı güncel tutmanızı sağlar. Viivo, diğer şifreleme servisleri gibi 256 bit AES şifreleme algoritmasını kullanır. Windows, Mac, iOS ve Android’de ücretsiz olarak kullanılabilir.

3SOOKASA

Sookasa BoxCryptor’a çok benzer bir şekilde çalışır, ancak Google Drive ve Dropbox ile sınırlıdır. Drive veya Dropbox eşitleme klasörünüzde özel bir Sookasa klasörü oluşturur ve bu klasörün içine yerleştirilen her şey 256 bit AES kullanılarak şifrelenir. Bir dosyayı görüntülemek için Sookasa uygulamasını kullanarak dosya indirip şifresini çözmelisiniz.
Sookasa, Windows, Mac, Android ve iOS’da ücretsiz olarak kullanılabilir.

 

4BOXCRYPTOR

Boxcryptor AES-256 standardını kullanarak anında tüm verileri şifreleyebilir, şifrelecenek dosyalarınızın için sanal bir sabit disk oluşturabilirsiniz.
BoxCryptor için özel bir sürücü harfi atayabilirsiniz. Böylece buluta senkronizasyon yapmadan , oluşturduğunuz sürücüye attığınız tüm dosyalar şifrelenecekdir. Windows, Mac, Linux’dan Android ve iPhone/iPad gibi mobil cihazlara kadar çok çeşitli platformlarda çalışır. 14 gün deneme sürümünü kullandıktan sonra program ücretli olarak sunulmaktadır.


 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin