Casus Yazılım nedir?

Günümüz internet kullanıcılarının en büyük korkularından biri şüphesiz spyware olarak da geçen casus yazılımlardır. Casus yazılımlarla, internet korsanları sizin kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilirler. Ayrıca ticari markalar da internete casus yazılımlarını yayarak, kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları hakkında bilgi toplayabilirler.

   Casus Yazılımlar Bilgisayarımıza Nereden Gelir?

Korsan yazılımı tespit etmeden önce bilmemiz gereken şey onları bilgisayarımıza veya mobil cihazımıza nasıl alabileceğimiz olmalıdır zira bilgisayarımıza aldığımızda artık çok geç olabilir. Internet üstünde pek çok yazılıma ait download dosyası, crack dosyası veya apk dosyaları vardır. Kaynağını bilmediğimiz bu dosyaları indirdiğimizde beraberinde büyük ihtimalle keylogger türevi casus yazılımları da cihazımıza indirmiş oluruz. Ayrıca kaynağını bilmediğiniz maillere bakmamanız, o maillere ek olarak gönderilen dosyaları indirmemeniz casus yazılımlardan korunmak için en etkili yollardandır. Bunlara dikkat etsek bile bilgisayarımızı paylaştığımız kişilere de aynı bilinci aşılamamız casus yazılımlardan korunmamız için etkili bir önlem olacaktır.

 

   Casus Yazılımı Tespit Etmek

Casus yazılımı tespit etmek için belli başlı teknikler olmasa da bir kaç yaklaşımda bulunarak bilgisayarınızda casus yazılımın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Casus yazılımların windows İşletim sistemi için belli başlı belirteçleri vardır. Eğer ayarlarınız sizin kontrolünüz dışında değişiyorsa ve eski haline döndüremiyorsanız, sık sık spam reklamlar alıyorsanız, tarayıcınızda isteğiniz dışında eklentiler varsa casus yazılım tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Ayrıca bunlara rağmen gizli belli başlı casus yazılımlar olabilir. Bunları tespit etmenin en iyi yolu güvenilir bir antispyware programı ile bilgisayarınızı taratmak olacaktır. Mobil cihazınızda ise isteğiniz dışında dosyalar iniyor, smsler alıyorsanız; telefonunuz kullanmadığınız halde ısınıyor, bildirim sesleri geliyorsa veya pil kullanımı bataryanızda sorun olmamasına rağmen ciddi ölçüde dengesizse, casus yazılımlardan mustarip olma ihtimaliniz yüksek demektir.

  Casus Yazılımlardan Nasıl Korunurum?

Eğer bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda casus yazılım olduğuna dair bir şüpheniz ya da gözleminiz varsa, lütfen bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı antispyware olarak geçen casus yazılım karşıtı programlarla taratın. Bu konuda pek çok ücretli veya ücretsiz yazılım bulabilirsiniz. Bilgisayarınızda güvenlik duvarını açık tutun ve sık sık bilgisayarınızı ve antispyware programınızı güncelleyin. Antispyware programlarıyla bilgisayarınızı sık sık taratmayı unutmayın.

Bugün pek çok büyük şirketin veri sistemlerini bile korsan yazılımlar tehdit etmektedir. Korsan yazılımların senelik ticarete verdiği zarar milyarlarca doları bulmaktadır. Bu kadar büyük sorun teşkil eden bir durum için teyakkuzda olmak çok önemlidir. Bir şirket sahibi veya herhangi bir bilgisayar kullanıcısıysanız veri sisteminize ayrıca mobil cihazınıza anti casus yazılımlar yüklemeyi unutmayın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin