Cpu’nuzu normalden daha hızlı çalısma yapmak için overclock işlemi yapılır. Overclock işlemi ile İşlemcinizi maksimum seviyeye getirin.

CPU’yu hızaşırtmayı öğrenmeden önce kafanı çevrelemek için birkaç temel ilke var. İlki ısıdır. Kaçınılmaz olarak, bileşenlerinize ne kadar çok voltaj eklerseniz, bileşen o kadar fazla ısıyı üretir.

İkincisi, elde etmeye çalıştığınız saat hızı ne kadar yüksek olursa, bu gerilime o kadar çok voltaj gerekir ki bu denemeye güç verin. Yeterince mantıklı.

Üçüncüsü, zararlı etkileri görmeye başlamadan önce PC parçanızın alabileceği çok fazla gerilim var. Bunlar, GPU’lar için çerçeve hızlarında düşüş, işlemci bozulması veya hatta önyükleme hatası olabilir.

Bunlar esasen hızaşırtmanın temel sınırlarıdır. Bütün cips eşit olarak doğar, ancak bazıları diğerlerinden daha eşittir. Sık sık overclock yapanların “Silikon Piyango” hakkında konuştuğunu duyarsınız. Kısacası, bu, her işlemciyle üretim süreciyle ilgilidir.

Silikon uygulamasındaki küçük kusurlar, hem voltaj artışıyla kararlılık hem de azami yükte ne kadar ısı ürettikleri konusunda cipslerin ne kadar iyi performans gösterdiği konusunda bir farklılığa neden olur. Seninkiyle şanslı olabilirsin yoksa olmayabilirsin.

0.2GHz frekans farkı arasında, bazı durumlarda overclock potansiyelinde 1GHz’e eşit olabilir.

O halde, overclock yapabilen bir işlemci veya bileşeniniz (Intel ve herhangi bir AMD çipi için K / X serisi) olduğunuza dair bir açıklamanın bulunduğu bir satış sonrası soğutucuya sahip olduğunuzu varsayalım (bkz. “Soğutucu toplama” bölümü) ve BIOS’unuza nasıl gireceğinizi anladığınıza göre, nasıl gidileceğini burada bulabilirsiniz.

1. CPU stabilitesini kontrol edin

Başarılı bir hızaşırtma sağlamak için, CPU’nun boşta ve maksimum yükte dengeli olduğunu bilmemiz gerekir. Bunu yapmak için Prime95 adında bir yazılım parçası kullanacağız.

CPU’nuzun çıktısını veren sıcaklıkları doğru bir şekilde izlemek için bir program indirmek isteyeceksiniz. Bunun için Core Temp’i kullanacağız, çünkü bu hem AMD hem de Intel çekirdeği ile çalışıyor.

Orada alternatifler var – Corsair ve NZXT, kendi ürünleriyle çalışan özel yazılımlara sahipler; ayrıca çoğu anakart masaüstünden kullanabileceğiniz, görüntülenebilir sıcaklık kontrollerine sahipler.

Son olarak, herhangi bir programı yüklemeyi tercih ederseniz, Real Temp GT sizin için olacaktır.

2. Çekirdek sıcaklığınızı kontrol edin

 

Bu programlar çıkarıldıktan veya kurulduktan sonra CPU ısısını izlemeye başlamak için Core Temp’i yükleyin.

CPU’nuzun ne kadar sıcak çalıştığına kendinize iyi bir fikir verebilmek için daima en düşük çekirdek sıcaklığına bakın.

3. Stres testlerini çalıştır

Şimdi, CPU’nuzun% 100’lük sıcaklığa ulaştığını görmek için stok işlemeli CPU’nuzu ölçmek istiyoruz.

Prime95’i başlatın, “Sadece stres testi” ni seçin, ardından hangi stres testlerini gerçekleştirmek istediğinize dair bir seçenek listesi verilecektir.

Blend Test” ni seçin ve “Tamam” a basın.

4. BIOS’a gir

Yaklaşık 5 ila 10 dakika sonra, sıcaklıklarınız sabitleştikten sonra Prime95‘e gidin. Üst çubuğunda “Test” i seçin ve “Dur” düğmesine basın, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS’unuza girmek için klavyenizdeki Sil tuşuna dokunun.(BIOS’unuzu girmek için tuşa basarak cihaz satıcıları arasında değişiklik eğilimi gösterdiğinden erken giriş ekranınıza dikkat edin.)

Bu testte, ASRock Z97 Extreme 4 anakart kullanıyoruz. Yani, UEFI orada bulabileceğiniz diğer üreticilerin bazılarına kıyasla biraz farklı olabilir, ancak temel ayarlar esasen aynı olacaktır.

5. Auto-overclock için

BIOS’unuza girdikten sonra, hızaşırtma sekmesini bulun. Bizimkimizde, “OC Tweaker” adlı. Giriş yaptıktan sonra birkaç seçeneğiniz var.

CPU’nuzu hızaşırtmanın en kolay yolu anakartın çalışmaların çoğunu yapmasına izin vermektir.

Çoğu üretici, yüklü olan CPU’ya bağlı olarak genellikle 4GHz ila 4.8GHz arasında değişen overclock profillerini içerecek.

Anakartın bu profillerden birini çalıştırması için ayarlanması, kullanıcı girişi olmadan çipi o frekansa hız aşırtmaya çalışmasına izin verecektir.

Bu hızlı bir çözüm olabilir, özellikle de yalnızca muhafazakar bir overclock (örneğin 3.5GHz ila 4GHz) arasında arama yapıyorsanız, ancak bu 4.8GHz bariyerin ötesine geçmek istiyorsanız elverişli değildir veya eğer ‘ Bu frekansa otomatik profiller aracılığıyla ulaşamazsınız.

6. Çarpanın değiştirilmesi

Daha usta kullanıcılar, gerçek hızaşırtma özelliğinin ne olduğu konusunda elle kontrol daha kapsamlı bulacaktır. Basit tutmak için, tüm çekirdekler için CPU oranını veya çarpanını ulaşmak istediğiniz hedef numaraya değiştirmek istiyorsunuz.

Çarpan daha sonra çekirdeklerin BCLK (veya “taban saati”) frekansı (genellikle 100) ile çalışır ve bu son 3.5GHz rakamını oluşturur. Bu yazıda, basitçe çarpan sayısını değiştirerek 3.5 ile 4GHz arasında CPU’yu hızaşırtmaya çalışacağız.

7. Maksimum yükte test edin

CPU oranı çarpanını 40’a değiştirdikten sonra değişiklikleri kaydedin ve BIOS’dan çıkın. CPU yüklemenizi izlemek için Windows’a önyükleyin, Core Temp’i açın, sonra Prime95‘i açın ve “Seçenekler“, “Torture Test(İşkence Testi)” ni ve nihayet “Blend Testi” ni seçin, çip fuarlarınızın maksimum yükte nasıl olduğunu görün.

En az beş dakika kararlıysa, daha yüksek bir hızaşırtma elde etmek için çarpanı yükseltmeye başlayabiliriz.

8. Sınırı bulma

CPU’yu hızaşırtmak için bu noktada çarpanı bir artırmak ve her seferinde Windows’da stres testi sürecini tekrarlamak isteyeceksiniz, başlangıçta ya bir Mavi Ekran Defa alırsınız ya da CPU’nuz başlıyor Kendisini termal olarak kısın.

İdeal olarak, termal limitinize ulaşmadan mavi ekran yapmak istiyorsunuz.

9. Gerilimi arttırma

Mavi ekran sorununu çözmek için Vcore voltajıyla çalışmaya başlamamız gerekir. BIOS’ta, CPU Vcore Voltaj Modu’nu bulmak istiyorsunuz.

Bunu “Fixed” olarak değiştir. Bu noktada, CPU’nun aldığı Vcore stokunu ve insanların hızaşırtmak için ne önerdiğini araştırmanız gerekebilir.

Her seferinde voltajı 0,01 volt arttıracak, başarıyla önyükleme, stres testi ve istikrarı hedef frekansınızda koruyana kadar isteyeceksiniz.

Biraz daha rahat overclock ederseniz, aynı anda 0.05 veya 0.1 voltaj artışı bulacaksınız. Daha çok CPU’nuzun bu noktada farklı voltaj seviyelerine nasıl tepki verdiğini öğrenmekle ilgilidir.

Sonunda, bir sonraki frekansa ne kadar gerilim attığına bakılmaksızın ulaşamadığınız bir noktaya geleceksiniz. Bu, 0.1dBHz hızla overclock’unuzu geri aramak ve Vcore voltajını o frekans için son istikrarlı ayarlara geri getirmek ve orada kalmanızı istediğiniz zaman bu sizin son overclockunuzdur.

10. Benchmarking’e geri dön

 

İstikrarlı bir overclock sağlamak için, uygun olduğuna emin olduğunuz sürece benchmark yapmalısınız. Bu, ne kadar hastanız olduğuna bağlı olarak, bir saatten bir tam güne kadar herhangi bir yerde olabilir.

 

Son olarak, makinenizi en üst düzeyde potansiyelinden tadabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here