Uzun zamandır beklenen iPhone 7 modeli elimizde. Bakalım Apple’ın yeni iPhone’u nasıl bir performans sunuyor?

Not: Bu bir deneme inceleme yazısıdır. İlerleyen dönemde video incelemeleri ve ürün hız karşılaştırmalarımızla karşınızda olacağız.

Artı ve eksileri

+Başarılı düşük ışık kamera performansı
+Suya dayanıklılık
+Dahili kapasiteyi ikiye katlaması

-Açık yükseltme konusunda eksikliği
-Son üç telefonda kullanılan aynı tasarım
-Pil ömrü etkileyici değil

Apple, 2015 yılında iPhone 6S yerine iPhone 7’yi piyasaya sürmüş olsaydı muhtemelen yılın telefonu olurdu.

Minimum değişiklikler olduğu yerde S değişkenlerinin modeline alışkınız, ancak iPhone 7’deki sayısız değişiklik, iki yıl önce piyasaya çıkan iPhone’un yerine harika olmuştu.

Bunun yerine, iPhone 7 için yapılan güncellemelerin 2016’da böyle bir etkisi yoktu ve 2017 yılı başında piyasaya sürülen telefonlara ayak uydurmaya zaten başlamış durumda.

Daha parlak ve daha renkli bir ekran, su geçirmez bir tasarım, çift hoparlör ve yükseltilmiş bir 12MP kamera var, ancak şu anda çoğu Android üreticisinin elde ettiği şeyleri takip etmiyor.

Apple ayrıca, tıklanabilir bir nesneden, basın yanıtlayan, kulaklık jakını kaybeden ve 256GB depolama modeli içeren bir ev düğmesini değiştirdi. Apple 2015’te bunu serbest bırakmış olsaydı, daha küçük yükseltmeleri S değişkenlerine kısıtlamak için “tick-tock” zihniyetini atmış olabilir ve iPhone döngüsünü sarsmış olabilir.

Ancak bu gerçekleşmedi ve şimdi Apple’ın yükseltmelerinin metronomik kalitesi durmuş gibi görünüyor – sarkaç sıkışmış durumda.

Çünkü iPhone 7’de başka bir “tock” var. Bu bir iPhone 6SS dublajının ilk tepkisi adil değil, sadece bir S yükseltmesinden öte, ancak pek çok kişi, özellikle iPhone 4 ve 6’daki büyük değişiklikleri göz önüne süreceğini umduğu kadar değil.

Belki burada ortaya çıkan ikinci bir model var – tek sayılı iPhone’lar, çift numaralı modellerde büyük değişikliklerden önce artan bir tutma özelliği taşıyor. Her iki durumda da, iPhone 7, Apple’ın bir diğer iyi, fakat harika değil, ahizesidir.

Ancak pazardaki Samsung Galaxy S8, OnePlus 3T, Google Pixel ve Moto Z gibi diğer mükemmel seçenekler olduğunda iyi bir iPhone yeterince iyi mi?

iPhone 7 fiyat ve çıkış tarihi

Eylül 2016’da başlatıldı
32GB’lık fiyat 649 dolardan başlar (£ 599, 1,079 $)
En pahalı sürüm 849 dolara (799 £, 1,379 Avustralya doları)
IPhone 7 Plus’dan 120 TL daha ucuz (120 TL, 150 TL)
IPhone 7 fiyatı, 32GB model için 649 dolardan (599 £, 1.079 $) başlıyor. Depolamanızı 128GB’a yükseltmek istiyorsanız, 64GB iPhone 6S ile aynı masrafa ulaştığınızda, 749 $ (699 £, 1,229 $) kazanmanız gerekecek.

Güçlü kullanıcılar, mobil alanlarda ilk kez 256 GB depolama alanıyla 849 TL (799 TL, 1,399 TL) iPhone 7’yi kontrol etmek isteyecek ve sizlere depolama alanı kitleleri kazandıracak.

IPhone 7, en azından yaptığı ABD ve Avustralya’da, Eylül 2015’te piyasaya sürüldüğünde iPhone 6S ile aynı fiyatlandırma yapısını devralır; İngiltere’de olanlar için, 6S’de iPhone 7 için 60 sterlin fiyat artışı ile Brexit’in artçı sarsıntıları hissediliyor.

Daha büyük 5.5-inç ekranlı, daha büyük pilli ve arka taraftaki çift kamera ile iPhone 7 Plus da bir premium sunuyor. Apple 32GB için 769 $ (719 £, 1,229 $) fiyatla başlıyor. Bu, iPhone 7’nin şimdi 120 $ (120 £, 150 $) daha ucuz olduğu ve ikisi arasındaki fiyat farkını genişlettiği anlamına geliyor.

Sözleşmeler açısından, burada ucuz bir telefona bakmıyoruz. ABD’de, plansız bir plan olmadan tek başına telefonla aylık 33 TL ödeyeceksiniz. İngiltere’de, iPhone 7 ayda 43 sterlin olarak başlangıç maliyeti olmadan başlıyor – bu size 4GB veri ve En düşük spesifikasyonlu model.

Tasarım

Su direnci, cihazın sağlamlığına güven getiriyor
Önceki iki yılınki ile aynı tasarım
Kulaklık jakının sökülmesi zahmetlidir
IPhone 7’deki iki büyük tasarım değişikliği büyük konuşma noktalarıdır: su geçirmez şasi sayesinde dalıcılardan yüzme havuzuna kadar ayakta kalabilir ve telefonun alt kısmındaki kulaklık girişi artık yoktur.

Bu değişikliklerin en büyüğünden başlayalım: kulaklık girişi eksikliği. Apple’ın cesur bir hareketi – başlatma olayı sırasında ‘cesur’ olarak nitelendirmesi biraz fazla bir şeydi ve bazıları garanti altına alınmış mem’lere ve kulaklık endüstrisini sarsabilen birine yol açtı.

Bu bağlantı noktasının kaybı, kullanıcıları çeşitli derecelerde etkileyecektir: bazı insanlar için, yalnızca iPhone kutusunda EarPod’ları kullandıkları için güne gitmeden önce omuz silkmelerinden başka bir şey olmayacaktır – ve bunlar hala var Bir Yıldırım konektörü ile.

Diğerleri için ise bir rahatsızlık olacak, çünkü bunları Yıldırım girişine takmak için kulaklıklarının ucundaki 3.5mm jakına kısa beyaz dongle takmaları gerekecek.

Üç işe giderken yapılan bir ankette, kulaklık takan 60 kişiden 34’ünün Apple’ın sunduğu paket EarPod’ları kullandığını fark ettik – bu insanların çoğunun bir iPhone kullanmadığı düşünüldüğünde, bu beklenenden daha yüksek bir sayı.
Kulaklık jakını kaybetmek, iPhone’larla kullanmak için yeni bir kulaklık çifti satın almak isteyenlere şiddetle sınır koyuyor; bugünlerde ne melodileri dinlediğimizi veya telefonlarımızda film seyrettiklerini düşünüyoruz.

Elbette, düzenli 3,5 mm kulaklıklar satın alabilirsiniz, ancak adaptörü bağlamanız gerekir. Doğrudan uyumlu bir şey almak isterseniz, ya Bluetooth ya da Lightning-ready’a gitmeniz gerekecek ve bu ikinci kategoride satın alınabilecek daha az iyi model var.

AirPods

Hızlı bir Kamu Hizmeti Duyurusu: iPhone 7’de ses almak için Apple’ın AirPod’larını satın almaya ihtiyacınız yok.

Üç ayrı kişi, Apple’ın onlara sunduğu durumun bu olduğunu düşündüklerini söyledi – markanın yakında açıklaması gereken şey bu.

Onlar 159 $ / £ 159 / AU $ 229 oranında inanılmaz pahalı, ve hepsi gerçekten yaptıkları kutuyu kutudaki EarPod’lardan kesiyor.

Ses kalitesi çok daha iyi gibi görünmüyor ve Siri etkinleştirmek veya bir Bölme çıkarmak için tek bir bölmeye dokunma ve anında durdurma sesi serin, ancak nakit paraya değmiyor.

Artı, ayrıca kulaklarda en şık görünmemeleri de var – ve EarPod’ların sığmasıyla mücadele ederseniz, bunlar her zaman düşecek.

Çok yükümlüdürler, serin bir manyetik taşıma kılıfı ile birlikte gelirler (inceleme sırasında aşağıya bile gelemeyeceğimiz noktaya 24 saat şarj olur) ve tellerden kurtarmaya devam edin … Ancak bunlar gelecekteki kablosuz Apple cihazları için iPhone aksesuarından daha çok referans tasarımlarına benziyor.

IPhone 7’yi çeşitli renklerde satın alabilirsiniz, ancak çok sevilen Space Grey rengi bu sürüm için düşürüldü. Altın, gül altın, gümüş, siyah, jet siyah veya kırmızı ile sınırlı.

Kırmızı iPhone renk aralığının en yeni üyesidir ve AIDS yardım kuruluşuyla (KIRMIZI) ortaklık yapar. Duyurulduğu andan itibaren bir hafta boyunca kırmızı bir iPhone 7 Plus kullandık ve insanlar renk rengini belirlediğinde oldukça heyecanlandılar.

Bu heyecanın, telefonun bir süre kullanılabilir hale geldiği birkaç ay içinde aynı olacağı henüz görülemiyor.

IPhone 7’nin genel tasarımı, gerçekleşen bazı değişiklikleri göz önüne alarak oldukça etkileyicidir. Contalarda cihaz içinde bir miktar boşluk olması gerekeceğinden su yalıtımı daima kalınlık katar.

Kulaklıktan ve alttan çıkan yeni ikili hoparlörler de gitmeniz gereken bir yere ihtiyaç duydu. Bu da iPhone 7’nin neden 7.1mm kalınlığında olduğunu açıklıyor … iPhone 6S ile aynı ve 0.2mm’den daha fazla. iphone 6.

Belki de bu özelliklerin piyasaya ilk tür olmasın gerçeği ile ilgisi var, ancak iPhone 7’in su geçirmez olmasından endişe etmeyen bir şey var. Sony tarafından Xperia Z ve Samsung’da Galaxy S7’de yapıldı ve bu telefonlar etkileyici tasarımı, onları bir gölde sling yapabileceğiniz ve hala çalışmakta olan bir telefona sahip olabileceğiniz konusunda güvence verdi.

Sahip olması gerçekten güzel bir özelliktir ve iPhone kullanıcılarına tam bir yenilik olacak – ancak bir sürü özellikli Android kullanıcısı olduğunun farkına varılacaktır. Ancak Apple’dan gerekli bir hareket ve görmek güzel.

Yıllar boyunca süren Apple’ın ikonik tasarımı olan ev düğmesi de çarpıcı biçimde değişti: artık tıklanabilir, fiziksel bir varlık değil, telefonun ön tarafında dokunduğunuz güce tepki gösteren batık bir nokta.

İlk başta korkunç görünüyordu, alışması olanaksız olan bir şey; Güvenilir, basılabilir düğmenin kaybolması çok kötüydü ve bir uygulamadan ana ekrana geri dönmeye çalışırken hiçbir yanıt alamadık.

Fakat aniden tıkladı (fiziksel değil), ve tamamen doğal bir hareket gibi geldi. Bir süre sonra neler olduğunu unuttık ve parmağınızın altında hiçbir şey hareket etmediğini hatırladığınızda oldukça garip bir his.

Aynı ya da biraz daha yüksek fiyatlara rağmen (İngiltere okuyucuları Brexit’e bu konuda teşekkür edebilir), Apple 32GB, 128GB ve 256GB seçenekleriyle yeni iPhone’la birlikte sunulan depolama boyutlarını iki katına çıkardı. Dosyaları telefonunuzun içinde ve dışında taşımak için bir microSD karta sahip olmak güzel olsa da, bu yeni kapasiteler iPhone’un yatağa genişletilebilir depolama alanı olmadığı – bunun artık gerekli olmadığı üzerine tartışmalar yapıyor.

IPhone’un genel tasarımı yeni bir şey değil – jet siyah sürümüne bakmadığınız sürece. Bu daha karanlık versiyonda anten bantları renkli, siyah bir iPhone logosu ve plastik için garip bir parlaklık var.

Bir çeşit iPhone 5C’ye Pretty Woman tedavisi verildi, eğer bu mantıklıysa.

Bu model yine de çizilmeyecek, bu yüzden bir saniyede elinize bulanmış durumda sling yapmanız gerekecek. İlk önce elinizin altında kalan objeyi bozuyor.

Söylentilere göre önümüzdeki aylarda telefonun ‘Jet White’ versiyonunu alacağız, gümüş altın, gümüş, altın, siyah ve jet siyah versiyonlarına katılacak.

Bu söylenti son zamanlarda bir Beats Instagram yazısında beyaz bir iPhone’la çekilen ‘doğruladı’, ancak bu sadece çok tehlikeli bir filtre olduğu kanıtlandı.

IPhone tasarımları, kulaklık soketinin kaybolması haricinde önemli değişikliklerle birlikte daha büyük ve daha çıkıntılı kamera merceği ve telefonun altındaki iki hoparlör ızgarası ile 6S’den büyük ölçüde değişmedi.

Bu ikili ızgaralar yanıltıcıdır – yalnızca bir tanesi aslında ses çıkarırken diğeri tamamen estetik, belki de bizi kulaklık girişi eksikliğinden rahatsız etmeye çalışıyor.

IPhone 6S’ye çok benzer olduğu için çoğu iPhone kullanıcısı tanıyor. Ekran bir başparmakla ulaşmak biraz zor ama aşırı derecede değil – ses ve susturucu anahtarındaki güçlü yapım kalitesi hala her zamankinden daha belirgin.

Apple, bir akıllı telefonu nasıl biraraya getireceğini bilir ve burada tekrar çaba harcamadan bitti.

Ekran

% 25 parlaklık artışı ve daha fazla renk belirlenmesi zor
Keskinlik hala rakiplerinden daha düşük
Film izleme için kontrast oranı daha iyi olabilir
IPhone 7 ekranındaki ana değişiklik parlaklık ve renktir, aksi halde aynıdır. Aynı 4.7 inç 1334 x 750 çözünürlüklü ekran burada sunuluyor, yani Galaxy S7 Edge gibi bir şeyle yan yana tutarsanız netlik eksikliğini farkedeceksiniz.

Ancak günlük kullanımda, ekranda çok fazla fark görmüyorsunuz, çünkü HD çözünürlükte bile hâlâ iyi bir piksel pikseli var, bu nedenle internet tarama ve film izleme hala temiz, net Ve yeterince keskin.

Karışıklıkta tekrar 3D Touch da var – telefonun parmağınızın ekranda uyguladığı basıncı algılayabileceği iPhone 6S’deki özdeş bir sistem. Bunu kullanan bir sürü uygulama sözü verildi, ancak çoğu simge güç uygulandığında bir şeyler yapacak olsa da, çoğunlukla çok yararlı değildir.

Bu ekranı nasıl izlerseniz hangi telefondan geleceğinize bağlıdır – iPhone 6 veya daha düşükse, daha parlak, daha renkli ve daha keskin olduğu için ekranı seveceksiniz. Bununla birlikte, LG G4 gibi bir şeyden hareket ediyorsanız, yan yana geldiğinizde daha düşük çözünürlükle mücadele edebilirsiniz, bu da bir düşüş demektir.

Apple, ekranları söz konusu olduğunda durgunluğa yol açıyor: Bu, netlik veya parlaklık ayrıntılarıyla ilgili değil – önemli olan ellerinizde görüntünün görünüm şekli.

Ve bu amaçla, iPhone 7 ileri bir adım. Ekranda daha renkler var – yıkıcı bir teknik renk değil, sadece zenginlik açısından, Apple’ın “sinema ekranınınkiyle eşleşen renk derinliği” ile. Test etmek zor bir metriktir, ancak renk kalitesi kesinlikle yüksektir.

Parlaklık da doğru yoldan geliştirildi – yine de, yıkıcı değil, doğru yoldan yükseltme yaparak, ekranı gidebildiği kadar parlakken ekrana daha kolay bir bakış kazandıracak.

Ekranın beyaz dengesi de daha sıcak bir tonla iyileştirildi – Apple’ın iPad 9.7’de görülen True Tone ekranını kullanacağı yönündeki söylentiler vardı ve bunların unsurları varmış gibi görünüyor.

Apple’ın kötü bir şekilde çözmesi gereken bir şey de otomatik parlaklık özelliğidir. Halihazırdaki kurulum, karanlık ortamlarda, diğer telefonların retinanın yanmasına engel olmak için mümkün olan en düşük parlaklığa doğru düşürdüğünüzde daha yetenekli olduğu yere bakarsanız sizi kör etmektir.

Apple, ekranla çok fazla piksel oluşturmadan mükemmel bir görüntüleme deneyimi yaşatmayı ve pili gereksiz yere zorla çalıştırmayı zorunlu kıldığını belirtti.

Doğru olan bir dereceye kadar, ama pil ömrü üzerinden yapılabilecek en iyi şey buysa, iPhone 7’nin bu bölümde hiç yıldız olmaması gibi bir şey, bir sorun.

Yeni iPhone’da film izlerken karşılaşılan duygu: Güzel, ama özel bir şey değil. Karşıtlık oranları diğer bazı telefonlarda olduğu gibi net ve net görünmüyor ve boyut diğerlerinden daha küçük.

Belki de bu haksız bir eleştiri. Ekranın büyüklüğü kesinlikle bazı insanları cezbeden şeydir ve bu yüzden medya için kabul edilebilir bir durumdur.

Bununla birlikte, telefonun boyutu, kullanılan çerçeve miktarı yerine ahizenin kenarına daha da yaklaşarak daha geniş bir ekranı alabilmelidir. Tabii ki, sadece ekranı daha büyük hale getirmek gibi şeyleri söylemek çok naiftir! ‘Daha fazla pil koyun!’ “Daha fazla pikselle ilerleyin!” Her şey bir ödül olduğundan.

Ancak, diğer markalar bunu başarmış gibi görünüyor, en azından daha ince çerçeveler mümkün görünüyor.

Film seyretmekten söz ederken, Apple’ın yeni iPhone’a attığı ikili hoparlörler gerçek bir yükseltmedir. Üstteki ve alttaki yerler, farklı yönde ateş etmeleri nedeniyle biraz garip, ancak ses kalitesi daha önce olduğundan çok daha iyi.

IPad Pro’daki hoparlörlerin etkileyici ses kalitesine sahip değillerdir, ancak ekstra odalara ve dört hoparlöre sahiptir, bu da anlaşılabilirdir.

Ses kısık tarafta biraz, ancak bir YouTube videosunu sergilemek veya sessiz bir odada bir film seyretmek için daha iyidir. Müzik dinlemek için mükemmel bir kurulum değil – bunun için daha fazla bas gerekiyor – ama Apple burada işleri ileri itti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here