IPhone’unuza video çekerken daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacak bir dizi temel ipucu ve püf noktasını yazımızda topladık.

Steve Jobs, 2007’de iPhone’u  ilan ettiğinde cihazı “iPod, telefon ve internet iletişim cihazı” olarak tanımladı. Tüm yenilikçi tasarım ve özellikleri için iPhone da bir kamera vardı ancak video çekemedi.

On yıl sonra, iPhone birçok çoğumuz için birincil fotoğraf ve video kamera haline geldi. Apple, video çekimini oldukça kolaylaştdı, ancak bu her zaman iyi görünümlü sonuçlar almanız anlamına gelmiyor.

İşte bu konuda iPhone’da veya gerçekten herhangi bir akıllı telefonda daha iyi video çekmenizi sağlayan temel ipuçları ve püf noktalarını bu yazımızda topladık.

Videoları Profesyonelce Çekme

Önce depolama alanınızın boş olduğundan emin olun. Videolar (özellikle 4K modunda) biraz yer kaplar.

iPhone’da Ayarlar – Genel – Depolama ve iCloud Kullanımına gidin. Buradan telefonunuzun ne kadar depolama alanına sahip olduğunu ve ne kullandığını görebilirsiniz. Daha fazla yere ihtiyacınız varsa, alanı açmak için kaldırabileceğiniz bir sürü şey var.

İşte videolarımızı daha profesyonel hale getirmek için 4 altın kural;

1. Sinir bozucu bildirimleri engelleyin

Telefonunuzu Uçak moduna almanızı öneririm. Bu, çekimleriniz sırasında metinler, telefon görüşmeleri ve diğer bildirimlerin sizi rahatsız etmesini engelleyecektir. Eğer telefonunuzu uçak moduna almadıysanız, bildirimleriniz ekranda görüntülenebilir ve neyi kaydettiğinizi görmek daha zorlaşır. Birisi sizi ararsa, video kaydı otomatik olarak duracak ve bu da rahatsız edici olacaktır.

Başka bir seçenek, bildirimleri ekranda beliren en aza indirgemek için Rahatsız Etme’yi etkinleştirmektir.

2. Videolarınızı yatay olarak çekin

Fotoğraf çektiğinizde, manzara veya portre arasında çekim yapmak büyük önem taşımıyor. Ancak video ile farklı bir hikaye. Genel kural olarak oynatma sırasında ekranınızın kenarlarında siyah alanlar görünmesini önlemek için her zaman yatay yönde çekim yapmalısınız. Öte yandan, bazı sosyal medya uygulamaları, portrede video çekimi ile daha iyi çalışıyor.

Sonuçta, hepsi de videonun nerede olacağı ile ilgilidir. Videonuzu bir TV veya bilgisayar ekranında izleyecekseniz (YouTube’a veya Vimeo’ya yükleyerek), yatay en iyi yol olacaktır. Snapchat, “dikey” video çekmek gerçekten iyi bir örnek.

3. Elinizi titretmemeye çalışın


Titreyen videoları izlemek bir hayli zor. Yani iPhone, videolarınızın bir kısmını alıp götüren yerleşik sabitleyici içerir. Teknik olarak iki tane var: bir optik ve bir dijital.

Ancak iPhone’un dahili sihirbazı ile bile, çekim yaparken telefonunuzu olabildiğince sabit tutmalısınız. Bu özellikle kameraya doğrudan konuşan birini çekerken, yakın çekimler, zaman aşımları veya yavaş çekim çekimlerinde kullanışlı olabilir.

Telefonunuzu sabit tutmak için bir teknik, dirseklerinizi göğsünüze doğru çekebilirsiniz ve hatta nefesinizi tutmaktır.

Fotoğraf makinenizi sabit tutmaya yardımcı olmak için ortamda bulunan bir cismi de kullanabilirsiniz . Telefonunuzu öne veya arkaya yaslamak için sağlam düz yüzeylere dikkat edin.

4. Bulunduğunuz ortam güneş ışığı almalı

IPhone iyi bir ışıkla harika videolar çekiyor ancak iç mekandayken veya karışık aydınlatmada biraz yardıma ihtiyacı var. Telefonun arkasında parlak bir ışık varsa, kötü bir siluet alabilirsiniz. Bunu çözmek için, kamera açınızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca, sizin veya telefonunuzun çekeceğiniz şeye düşen gölgeye dikkat edin.

Pozlamanızı ince ayarlamanız gerekiyorsa, ekranda odaklanmak istediğiniz yere dokunun ve sarı odak / pozlama karesi göründüğünde hafifçe parlaklık simgesini yukarı veya aşağı kaydırın ve özne müthiş görünene kadar kaydırın.

Pozlamanızı kilitlemek istiyorsanız, sarı odak / pozlama karesi titremeye ve ekranda “AE / AF LOCK” mesajı görünene kadar odaklanmak istediğiniz yere hafifçe vurun ve basılı tutun. Buradan pozlamayı ayarlayabilirsiniz ve iPhone, ekrana tekrar dokunana kadar bu ayarları saklar. Bu arada, “AE / AF LOCK” otomatik pozlama / otomatik odaklama kilidi anlamına gelir.

Her şey başarısız olursa, iPhone’da ışık eklemek için kullanılabilen bir dahili flaş bulunur, ancak bu durum her zaman işe yaramaz..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin